4.8.10

Rein Sikuga ugrimugrisid Ugrimugrimaal(t) tundma õppides ja otsides

Kümne aasta eest, Põhja-Norras saamide maal, külma kargust trotsides ja virmalisi imetledes leidis, Rein Sikk, ajakirjanik ja raamatu "Minu Ugrimugri. Uskumatud seiklused soome-ugri ilmas" autor endas ugrimugri*. Enda sõnul läks katki ja leidis.

Ja siis me sõidame. Saanid lõugavad. Lumi tuiskab. Kuu muutub väiksemaks ja annab taevakummil vaid mõneks tunniks ruumi päikesele.

Aga millisele päikesele!


Hiigelsuurele ja verevale. Nii suurele, millist ma pole iial varem näinud. /.../ Otse ees, külmunud jõesängi kohal, härmatanud põõsaste vahel lõõskab loojuv päike. Punasest Tootsi gloobusest sada korda suurem. Päike on otse mu ees, täidab verevalt kogu taeva.

Masin jõurab, kiirus kasvab. Tuul kisub silmad veele. Paarkümmend miinuspügalat  jäätab pisarad põskedele. Jäätuvad ka silmalaud. Jõgi on sirge. Ei näe muud kui punast valgust, millesse sisenen.

Midagi sarnast pole ma varem kunagi kogenud.


Ma nutan ja lendan. Masin jõurab. Kiirus on maksimaalse peal. Aga ma tahan veel enam välja pigistada, et lausa mõttekiirusel sesse punasesse päikesesse lennata. On nii ilus ja nii valus. Ja ma pole kunagi varem lennanud. Nüüd teen seda. Otse punasesse päikesesse. Lendan.Ja on pöörasest hea olla. Ilus hetk, oh kesta veel (Sikk 2010: 105, 107)!

Ent kes on ugrimugrid va soomeugrilased? Kust tulevad ja kuhu lähevad? Millised on ning mida armastavad? Kas ja kus neist üldse teatakse ning mida on ugrimugrid maailmale andnud, mida anda on? Kes mõistab ugrimugrit rohkem või paremini, kas teine ugrimugri või Navaho indiaanlane? Sellest ning paljust muust kirjutabki Rein Sikk muhedalt oma "Ugrimugris". Leidkem siis tee oma tõeliste juurte juurde, nagu autor raamatu alguses kutsub.

Mõnusat suvelugemist! Soovitan soojalt.

* Sõna "ugrimugri" olla eesti keelde ilmunud 1988. aasta jaanuaris selliste meeste, nagu Jüri Pere, Lauri Vahtre ning Andres Heinapuu poolt.

1 comment:

Gerly Villemson said...

"Minu Ugrimugri..." autor, Rein Sikk, luges ise, KUKU-raadios, sel nädalal oma raamatust ette seiku ja katkendeid. Kuula Järjejuttu SIIN.

Pillid veel hüüdku ehk ilusat eesti keele aastat!

(Tere! See ajaveebi pidamine on mul ilmselgelt soiku jäänud. Ei eitagi, et olen rohkem kui korra mõelnud selle üldse sulgeda. Liiga palju ma...